Investorský slovník 3.

29. dubna 2008 v 3:56 | Jindra.Z. |  Slovníček pojmů
Makroekonomické ukazatele...

Dnes se zaměřím na makroekonomické ukazatele z USA, o kterých se na WIG 20 velmi hovoří.
Index spotřebitelských cen: je index měřící vývoj cenové hladiny určitého spotřebního koše obsahujícho některé zboží a služby. To je vybírané ve snaze, aby reprezentovalo spotřební návyky průměrného občana. Jedná se o nejsledovanější mířu inflace, protože často bývá používán k stanovení růstu životních nákladů a benchmark pro vyjednávání odborů o zvýšení platů. Pro trhy je tento ukazatel hodnocen jako důležitý.
HPD: hrubý domácí produkt je nejkomplexnější mírou ekonomické aktivity v zemi. Tato míra může být volalitní, a to zejména co se týče položek zásob a čístého exportu. Trhy více sledují mezičtvrtletní, než meziroční změny. Tento ukazatel je hodnocen jako důležitý.
Index produkčních cen: (PPI) vyjadřuje změny cen zboží na úrovni konečné produkce. V rámci PPI existují tři široké subkategorie: sruroviny, mezispotřeba a finální produkce. Ukazatel je sestavován metodou spotřebního koše, který zahrnuje okolo 3200 položek. Index je udáván meziměsíčně a meziročně. Trh považue změny v cenách finální produkce za nejdůležitější informaci, jelikož reprezentuje ceny zboží, které je připraveno pro prodej konečnému spotřebiteli. Ceny zboží na úrovni surovin a mezispotřeby ve výrobním procesu, mohou poskytovat informace o budoucích inflačních nebo deflačních tlacích. Trhy kladou větší důraz na index s vyloučením potravin a energií, což odpovídá tzv,. jádrovému indexu. Trhy je ukazatel hodnocen jako poměrně důležitý.
ISM: je celonárodním průzkumem nakupujících manažerů, který pokrývá takové ukazatele jako jsou nové objednávky, produkce, zaměstnanost, zásoby, dodací lhůty, ceny exportní objednávky a importní objednávky. ISM je jedním z předních indexů popisující celkový stav ekonomiky během daného měsíce, často předcházející oznámení míry nezaměstnanosti. Když hodnoty indikují nad 50% jsou považovány za expanci vůči přechozímu období a hodnoty pod 50% indikují kontraci. Trhy je tento ukazatel hodnocen jako velice důležitý.
Maloobchodní tržby: Tento ukazatel měří celkovou výši tržeb v maloobchodu. Je velice sledovaný, neboť velice dobře popisuje osobní spotřebu. Tento ukazatel se také udává bez tržeb za automobily. Důležité jsou potraviny a benzín. Trhy je ukazatel hodnocen jako důležitý.
Nově prodané domy: Zpráva uvádí množství prodaných a prodávaných domů, které jsou charakterizovány jako soukromé, rodinné domy. Objem nově prodaných domů ma obvykle zpožděnou reakci na změny v úrokových sazbách. Zveřejněné hodnoty málokdy způsobý bezprostřední reakci trhů.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama