Technická analýza

7. května 2008 v 12:03 | Jindra.Z. |  Technická analýza

1) Trendy a trendové linie:
Na akciových trzích dochází k permanentnímu střídání dvou základních typů trendů, a to trendu vzestupného (býčího) a trendu sestupného (medvědího). Vzestupný trend je charekterizován postupně se zvyšujícími kurzovými maximy a minimy, sestupný trend naopak jejich poklesem. Technická analýza rozlišuje ještě i třetí trend, tzv. trend postranní, který představuje horizontální pohybu kurzu, kdy kurz akcie osciluje okolo vodorovné linie.
Výše uvedené trendy souvisejí s trendovými liniemi, které odrážejí kurzový trend. Trendovou linii lze v situaci výčího trhu zakreslit jako spojici dvou nebo více kurzových minim, naopak v případě medvědího jako spojnici dvou nebo více nejdůležitějších kurzových maxim, vždy však v časové posloupnosti vzniku kurzů, za které jsou v tomto případě považovány pouze kurzy uzavírací, vytvořené na organizovaném trhu v rámci zvolené časové periody. Význam trendových linií je obecně závislý jak na jejich délce, tak na počtu vrcholu (poklesů), které zahrnují, jakož i na velikosti jejich vzestupného, resp. sestupného sklonu. Platí zde, že čím menší úhel svíra tato linie s linií horizontální, tím má z hlediska technické analýzy větší význam, protoře velmi strmé trendové linie mohou být snadno prolomeny krátkým postranním pohybem a často odporují skutečnému trendu.
Trendová čára u PKO BP (medvědí trend)
2) Hranice podpory a odporu:
Technická analýza se též snaží definovat úroveň, na které se dá očekávat změna kurzu. V této souvislosti se prosazuje názor, že se na trhu vytvářejí dvě hranice a to tzv. hranice podpory (support-dolní hranice) a hranice odporu (rezist-horní hranice). Konstrukce těchto hranic se provádí tak, že se k trendové linii připojí vhodná rovnoběžná přímka, čímž vznikne tzv,. trendový kanál, uvnitř kterého se kurzy pohybují. Trendové linie, které jej vytvářejí, jsou pak nazávány hranicemi (liniemi) podpory a odporu. Hranice podpory je tvořena nejnižšími očekávanými cenami, pod které by kurz akcie neměl klesnout, protože jeho pokles nad tuto úroveň je již spojen s očekávaným růstem poptávky, jenž je způsoben tím, že mnoho investorů dojde k závěru, že akcie jsou již dostateně levné. Naopak při posunu honoty kurzu akcie k horní hranice (rezist) analytici očekávají vzestup nabídky akcií (tzn.prodejů), poněvadž se domnívají, že při této úrovni kurzu je již výhodné akcie prodat. V případě, že kurz akcie z trendového kanalu vybočí a protne trendovou linii, je to obecně považováno za předzvěst trendové změny a akcie se začnou obchodovat v novém obchodním rozpětí s novou dolní a horní hranicí. Prolomení line odporu je nákupním signálem, prolomení linie podpory je signálem prodejním.
Rezistentní hranice u ceny 22.00PLN (TPSA)-následné proražení a růst
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama