Situace v Řecku houstne, státní zaměstnanci vyrážejí do ulic

5. května 2010 v 12:48 | Jindra.Z. |  Reporty (archiv)

lStěžejním tématem posledních dnů (týdnů, měsíců) nadále zůstává situace okolo zadluženého Řecka. To, aby odvrátilo hrozící státní bankrot, muselo požádat o pomoc EU a Mezinárodní měnový fond. Tyto instituce schválily pomoc ve výši 110 miliard EUR. Zhruba 80 miliard poskytnou státy eurozóny. Podmínkou půjčky je snížení defcitu do roku 2012 o 30 miliard EUR.

Navrhovaná opatření:

- Zaměstnancům státního sektoru budou na tři roky zmrazeny mzdy a důchody.

- Třináctý a čtrnáctý plat pod 3000 eur budou sníženy, nad 3000 eur zcela zrušeny.

- U důchodů budou rovněž třináctý a čtrnáctý důchod nad 2500 eur zrušeny, pod tuto částku sníženy. Systém invalidních důchodů bude zcela přepracován.

- V soukromém sektoru bude usnadněno propouštění a snížení dávek v nezaměstnanosti.

- DPH bude zvýšena z 21 na 23 procent. O deset procent bude také zvýšena daň u pohonných hmot, alkoholu a cigaret. Zvýšeny budou rovněž daně z luxusního zboží a loterií


Osobní pohled:

Je asi pochopitené, že právě stávka státní zaměstnanců je nyní v Řecku aktuální, když až 75% výdajů "pokrývají" právě státní zaměstnanci. Pokud si, ale dobře vzpomínám, když chtěla česká vláda loni škrtnout státním zaměstnancům čtyři procenta z hrubého platu, vyšli obratem policisté a hasiči do ulic a zamýšleným úsporám byl rychlý konec.

..k zamyšlení závěrem....

- život státního zaměstnance v Řecku je záviděníhodná. Jeho plat je v průměru 2,5krát vyšší než zaměstnance v soukromém sektoru. Je mu zajištěna doživotní penze, kterou po jeho smrti přebírá manželka. Samozřejmostí jsou třinácté, čtrnácté, v některých případech patnácté či šestnácté platy.

- propouštění ve státním sektoru je přitom ojedinělé. Zatímco v soukromém sektoru dostávají zaměstnanci jako odstupné podle zákona 24 měsíčních platů, státní zaměstnanci obvykle obdrží 72 či 100 platů.

- Tak drsné šetření není v silách jedné země ani podle českého ministra financí Eduarda Janoty. Ten již dříve prohlásil, že snížit deficit na tři procenta během tří let se nemůže Řecku povést.

- Zvýšené daně a snížené platy, které se jistě projeví i v soukromém sektoru, podle analytiků značně omezí domácí spotřebu a Řecko tak bude čelit několikaleté recesi.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama